TAC 2010 FINAL SCORE                      

                SOAB-HP   




















 #

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

 

 Prize






















total

conf.

points

mult

total





















1.


HA8VK

424

243

548

181

99188

57.3%

Magyar Jozsef

 

 Plaque +
 Medal -I





















2.


HA1DAE

376

223

494

172

84968

59.3%

Zugo Tibor

HUNGARIAN DX CLUB

 Medal - II





















3.


F5IN

320

193

442

148

65416

60.3%

Mike Menetrier

 

 Medal - III





















4.


UA3MIF

266

166

373

133

49609

62.4%

Vladimir Trishin

 

 Award - UA





















5.


HA3OU

239

156

346

127

43942

65.3%

Jozsef Ferencz

 

 Award





















6.


LZ4RR

300

156

349

118

41182

52.0%

Bedri Kemal

 

 Award - LZ





















7.


LZ2JR

170

115

255

92

23460

67.6%

Boris Sapundzhiev

LZ FLORA FAUNA CLUB

 Award





















8.


PA3AAV

150

96

189

80

15120

64.0%

Gert Meinen

Beemster Contest Club

 Award - PA





















9.


LZ1BJ

129

83

174

78

13572

64.3%

Boytcho Hadshiyski

THRAKIAN ROSE CLUB

 Award





















10.


4L8A

111

65

150

55

8250

58.6%

Vakhtang Mumladze

 

 Award - AS 1





















11.


PA3BWK

110

63

147

54

7938

57.3%

W. Hollemans

 

 Award





















12.


PA1NL

57

38

88

32

2816

66.7%

Lammert Zwanenburg

VERON HOOGEVEEN A-26

 Award





















13.


JA7DLE

63

29

61

24

1464

46.0%

Akira Sano

 

 Award – AS 2





















14.


RA3NC

27

24

47

23

1081

88.9%

Sidorov Yuri

 

 

1. Country: Bulgaria

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

LZ4RR

300

156

349

118

41182

52.0%

Bedri Kemal

 

2.

LZ2JR

170

115

255

92

23460

67.6%

Boris Sapundzhiev

LZ FLORA FAUNA CLUB

3.

LZ1BJ

129

83

174

78

13572

64.3%

Boytcho Hadshiyski

THRAKIAN ROSE CLUB

2. Country: European Russia

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

UA3MIF

266

166

373

133

49609

62.4%

Vladimir Trishin

 

2.

RA3NC

27

24

47

23

1081

88.9%

Sidorov Yuri

 

3. Country: France

  #

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

F5IN

320

193

442

148

65416

60.3%

Michel "Mike" Menetrier

 

4. Country: Georgia

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

4L8A

111

65

150

55

8250

58.6%

Vakhtang Mumladze

 

5. Country: Hungary

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

HA8VK

424

243

548

181

99188

57.3%

Magyar Jozsef

 

2.

HA1DAE

376

223

494

172

84968

59.3%

Zugo Tibor

HUNGARIAN DX CLUB

3.

HA3OU

239

156

346

127

43942

65.3%

Jozsef Ferencz

 

6. Country: Japan

  #

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

JA7DLE

63

29

61

24

1464

46.0%

Akira Sano

 

7. Country: Netherlands

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

PA3AAV

150

96

189

80

15120

64.0%

Gert Meinen

Beemster Contest Club

2.

PA3BWK

110

63

147

54

7938

57.3%

W. Hollemans

 

3.

PA1NL

57

38

88

32

2816

66.7%

Lammert Zwanenburg

VERON HOOGEVEEN A-26

1. Continent: AS

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

4L8A

111

65

150

55

8250

58.6%

Vakhtang Mumladze

 

2.

JA7DLE

63

29

61

24

1464

46.0%

Akira Sano

 

2. Continent: EU

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

HA8VK

424

243

548

181

99188

57.3%

Magyar Jozsef

 

2.

HA1DAE

376

223

494

172

84968

59.3%

Zugo Tibor

HUNGARIAN DX CLUB

3.

F5IN

320

193

442

148

65416

60.3%

Michel "Mike" Menetrier

 

4.

UA3MIF

266

166

373

133

49609

62.4%

Vladimir Trishin

 

5.

HA3OU

239

156

346

127

43942

65.3%

Jozsef Ferencz

 

6.

LZ4RR

300

156

349

118

41182

52.0%

Bedri Kemal

 

7.

LZ2JR

170

115

255

92

23460

67.6%

Boris Sapundzhiev

LZ FLORA FAUNA CLUB

8.

PA3AAV

150

96

189

80

15120

64.0%

Gert Meinen

Beemster Contest Club

9.

LZ1BJ

129

83

174

78

13572

64.3%

Boytcho Hadshiyski

THRAKIAN ROSE CLUB

10.

PA3BWK

110

63

147

54

7938

57.3%

W. Hollemans

 

11.

PA1NL

57

38

88

32

2816

66.7%

Lammert Zwanenburg

VERON HOOGEVEEN A-26

12.

RA3NC

27

24

47

23

1081

88.9%

Sidorov Yuri

 

          
              SOAB-LP
















#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

 

Prize
















total

conf.

points

mult

total
















1.

IK2HDF

404

222

511

171

87381

55.0%

Massimo Ge

 

 Plaque+

 Medal-I
















2.

SP1AEN

367

221

490

167

81830

60.2%

Wladislaw Wdowczyk

 

 Medal-II
















3.

UR5MM

300

199

447

158

70626

66.3%

Yuri Rood

TRC

 Medal-III
















4.

YL2CV

298

192

439

152

66728

64.4%

Vladimir Gontarik

 

 Award - YL
















5.

PG7V

291

190

430

155

66650

65.3%

JanJaap Vosselman

Rhein Ruhr DX Association

 Award - PA
















6.

YO4AB

312

194

408

150

61200

62.2%

Marcel Iordanescu

Radioclubul Radu Bratu

 Award - YO
















7.

UX4FC

306

184

401

147

58947

60.1%

Victor Saginov

 

 Award
















8.

IZ3DBA

283

177

402

137

55074

62.5%

Giacomo Bianchi

INSUBRIA RADIO CLUB

 Award
















9.

YT1Q

280

166

373

137

51101

59.3%

Dusan Varicak

SRS

 Award - YU
















10.

OK5TFC

275

164

359

131

47029

59.6%

Karel Krenek

TFC

 Award - OK
















11.

DL3KWR

275

159

349

129

45021

57.8%

YL Rosel Zenker

 

 Award - DL
















12.

YO6CFB

240

156

327

132

43164

65.0%

Bako-Szabo Laszlo

SPORT CLUB M.-CIUC

 Award
















13.

OL8M

212

147

330

121

39930

69.3%

Pavel Pok

 

 Award
















14.

EU6AA

189

139

308

124

38192

73.5%

Victor Kostyuk

 

 Award - EU
















15.

SP8BAB

215

143

320

113

36160

66.5%

Jozef Jewstafjew

 

 Award
















16.

YL2TD

187

127

299

101

30199

67.9%

Eugene

 

 Award
















17.

SM5CSS

159

124

284

105

29820

78.0%

Allan H Pettersson

 VASTERAS RADIOKLUB

 Award - SM
















18.

DL2FCA

173

122

276

100

27600

70.5%

YL Rosel Dach

DARC

 Award
















19.

OM7AG

176

120

239

100

23900

68.2%

Anton Gombar

 

 Award - OM
















20.

RK1NA

152

110

247

94

23218

72.4%

Konstantin Gvozdev

 

 Award - UA
















21.

HA7PL

177

117

253

90

22770

66.1%

Dallos László

 

 Award - HA
















22.

RA9AP

144

99

229

91

20839

68.8%

Alex Smagin

S.URAL CONTEST CLUB

 Award – AS1

 
















23.

YO4SI

143

101

214

86

18404

70.6%

Mircea Rucareanu

RADIOCLUB RADU BRATU

 Award
















24.

ON5WL

150

95

224

80

17920

63.3%

Leon Welters

 

 Award - ON
















25.

LY3QA

125

83

190

71

13490

66.4%

Jonas Duda

 

 Award - LY
















26.

UA1CEC

126

83

177

74

13098

65.9%

Anton Nikitin

ATCC

 Award
















27.

YU1ZZ

125

84

183

70

12810

67.2%

Milan Milovanovic

West Serbia CC

 Award
















28.

DJ3XD

125

85

162

75

12150

68.0%

August Unterwallney

 

 Award
















29.

OK2BFN

126

77

162

66

10692

61.1%

Tomas Mikeska

 

 Award
















30.

SM5DXR

117

70

167

64

10688

59.8%

Christer Lindberg

SK5AA

 Award
















31.

US3IZ

116

73

157

65

10205

62.9%

Serge S. Bondarenko

ARGO

 

 Award
















32.

SE5E

90

71

139

69

9591

78.9%

Ingemar Fogelberg

 

 Award
















33.

SM5D

102

69

137

64

8768

67.6%

Jan Hallenberg

 

 Award
















34.

YO9HG

100

68

148

55

8140

68.0%

Margarit Ionescu

PETROLUL PLOIESTI

 Award
















35.

PA600MIR

102

62

137

56

7672

60.8%

Nico W.F. van der Bijl

 

 Award
















36.

YL2IP

102

62

142

54

7668

60.8%

Modris Sults

LATVIAN CONTEST CLUB

 Award
















37.

EA5FQ

97

56

140

50

7000

57.7%

Jose Francisco Vives Peiro

bscc

 Award - EA
















38.

OK1MAW

118

65

136

50

6800

55.1%

Vladimír Havlík

 

 Award
















39.

SM6MIS

78

54

124

46

5704

69.2%

Sten Thorburn

SK6AW

 Award
















40.

YO9CWY

67

53

112

45

5040

79.1%

Dan Motronea

CSR ISTRITA BUZAU

 Award
















41.

ON4VMA

74

53

118

41

4838

71.6%

Martin Vansevenant

OSB BRUGES

 Award
















42.

SM0BSB

81

50

114

38

4332

61.7%

Roine Karlsson

 

 Award
















43.

EW6GF

220

46

102

40

4080

20.9%

Andy Koltunov

 

 
















44.

EW2EG

65

44

104

39

4056

67.7%

Alexander Davidovsky

 

 
















45.

PA3ANN

77

43

97

38

3686

55.8%

Joop v.Engelen

 

 Award
















46.

PA3AQL

54

38

94

31

2914

70.4%

Paul de Keizer

 

 
















47.

PA3ARM

50

34

86

32

2752

68.0%

Harry van Enckevort

 

 
















48.

PA0CMU

65

34

77

33

2541

52.3%

Carel Mulder

 

 
















49.

IK2IKW

50

33

75

29

2175

66.0%

Neonati Alvaro

 

 
















50.

EA7TL

34

27

68

24

1632

79.4%

Juan Lucas Heredia del Valle

---

 
















51.

PA0WLB

32

25

60

25

1500

78.1%

William L.B.J. Dekker

 

 
















52.

E73PY

28

20

52

19

988

71.4%

Goran Stojanovic

 

 Award – E7
















53.

OK3MO

27

21

46

21

966

77.8%

Ota Machan

 

 
















54.

PA0ATG

25

16

40

16

640

64.0%

Adriaan T.G. Willeboordse

 

 
















55.

DL1DQW

31

16

35

15

525

51.6%

Steffen Scholz

 

 
















56.

PA9CW

25

15

32

13

416

60.0%

Tonnie Raemakers

 

 
















57.

YO2LXW

20

10

22

10

220

50.0%

Mihai Carol

C.S.SILVER FOX DEVA

 

1. Country: Asiatic Russia

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

RA9AP

144

99

229

91

20839

68.8%

Alex Smagin

SOUTH URAL CONTEST CLUB

2. Country: Belarus

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

EU6AA

189

139

308

124

38192

73.5%

Victor Kostyuk

 

2.

EW6GF

220

46

102

40

4080

20.9%

Andy Koltunov

 

3.

EW2EG

65

44

104

39

4056

67.7%

Alexander Davidovsky

 

3. Country: Belgium

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

ON5WL

150

95

224

80

17920

63.3%

Leon Welters

 

2.

ON4VMA

74

53

118

41

4838

71.6%

Martin Vansevenant

OSB BRUGES

4. Country: Bosnia-Herzegovina

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

E73PY

28

20

52

19

988

71.4%

Goran Stojanovic

 

5. Country: Czech Republic

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

OK5TFC

275

164

359

131

47029

59.6%

Karel Krenek

TFC

2.

OL8M

212

147

330

121

39930

69.3%

Pavel Pok

 

3.

OK2BFN

126

77

162

66

10692

61.1%

Tomas Mikeska

 

4.

OK1MAW

118

65

136

50

6800

55.1%

Vladimír Havlík

 

5.

OK3MO

27

21

46

21

966

77.8%

Ota Machan

 

6. Country: European Russia

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

RK1NA

152

110

247

94

23218

72.4%

Konstantin Gvozdev

 

2.

UA1CEC

126

83

177

74

13098

65.9%

Anton Nikitin

ATCC

 
7. Country: Germany

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

DL3KWR

275

159

349

129

45021

57.8%

YL Rosel Zenker

 

2.

DL2FCA

173

122

276

100

27600

70.5%

YL Rosel Dach

DARC

3.

DJ3XD

125

85

162

75

12150

68.0%

August Unterwallney

 

4.

DL1DQW

31

16

35

15

525

51.6%

Steffen Scholz

 

8. Country: Hungary

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

HA7PL

177

117

253

90

22770

66.1%

Dallos László

 

9. Country: Italy

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

IK2HDF

404

222

511

171

87381

55.0%

Massimo Ge

 

2.

IZ3DBA

283

177

402

137

55074

62.5%

Giacomo Bianchi

INSUBRIA RADIO CLUB

3.

IK2IKW

50

33

75

29

2175

66.0%

Neonati Alvaro

 

10. Country: Latvia

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

YL2CV

298

192

439

152

66728

64.4%

Vladimir Gontarik

 

2.

YL2TD

187

127

299

101

30199

67.9%

Eugene

 

3.

YL2IP

102

62

142

54

7668

60.8%

Modris Sults

LATVIAN CONTEST CLUB

11. Country: Lithuania

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

LY3QA

125

83

190

71

13490

66.4%

Jonas Duda

 

12. Country: Netherlands

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

PG7V

291

190

430

155

66650

65.3%

JanJaap Vosselman

Rhein Ruhr DX Association

2.

PA600MIR

102

62

137

56

7672

60.8%

Nico W.F. van der Bijl

 

3.

PA3ANN

77

43

97

38

3686

55.8%

Joop v.Engelen

 

4.

PA3AQL

54

38

94

31

2914

70.4%

Paul de Keizer

 

5.

PA3ARM

50

34

86

32

2752

68.0%

Harry van Enckevort

 

6.

PA0CMU

65

34

77

33

2541

52.3%

Carel Mulder

 

7.

PA0WLB

32

25

60

25

1500

78.1%

William L.B.J. Dekker

 

8.

PA0ATG

25

16

40

16

640

64.0%

Adriaan T.G. Willeboordse

 

9.

PA9CW

25

15

32

13

416

60.0%

Tonnie Raemakers

 

13. Country: Poland

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

SP1AEN

367

221

490

167

81830

60.2%

Wladislaw Wdowczyk

 

2.

SP8BAB

215

143

320

113

36160

66.5%

Jozef Jewstafjew

 

14. Country: Romania

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

YO4AB

312

194

408

150

61200

62.2%

Marcel Iordanescu

Radioclubul Radu Bratu

2.

YO6CFB

240

156

327

132

43164

65.0%

Bako-Szabo Laszlo

HR1; SPORT CLUB MIERCUREA-CIUC

3.

YO4SI

143

101

214

86

18404

70.6%

Mircea Rucareanu

RADIOCLUBUL RADU BRATU

4.

YO9HG

100

68

148

55

8140

68.0%

Margarit Ionescu

PETROLUL PLOIESTI

5.

YO9CWY

67

53

112

45

5040

79.1%

Dan Motronea

CSR ISTRITA BUZAU

6.

YO2LXW

20

10

22

10

220

50.0%

Mihai Carol

C.S.SILVER FOX DEVA

15. Country: Serbia

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

YT1Q

280

166

373

137

51101

59.3%

Dusan Varicak

SRS

2.

YU1ZZ

125

84

183

70

12810

67.2%

Milan Milovanovic

West Serbia CC


16. Country: Slovakia


#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

OM7AG

176

120

239

100

23900

68.2%

Anton Gombar

 

17. Country: Spain


Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

EA5FQ

97

56

140

50

7000

57.7%

Jose Francisco Vives Peiro

bscc

2.

EA7TL

34

27

68

24

1632

79.4%

Juan Lucas Heredia del Valle

---

18. Country: Sweden

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

SM5CSS

159

124

284

105

29820

78.0%

Allan H Pettersson

SK5AA VASTERAS RADIOKLUBB

2.

SM5DXR

117

70

167

64

10688

59.8%

Christer Lindberg

SK5AA

3.

SE5E

90

71

139

69

9591

78.9%

Ingemar Fogelberg

 

4.

SM5D

102

69

137

64

8768

67.6%

Jan Hallenberg

 

5.

SM6MIS

78

54

124

46

5704

69.2%

Sten Thorburn

SK6AW

6.

SM0BSB

81

50

114

38

4332

61.7%

Roine Karlsson

 

19. Country: Ukraine

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

UR5MM

300

199

447

158

70626

66.3%

Yuri Rood

TRC

2.

UX4FC

306

184

401

147

58947

60.1%

Victor Saginov

 

3.

US3IZ

116

73

157

65

10205

62.9%

SERGE S. BONDARENKO

ARGO

1. Continent: AS

#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

RA9AP

144

99

229

91

20839

68.8%

Alex Smagin

SOUTH URAL CONTEST CLUB

 
  2. Continent: EU


#

Call

QSO

Score

Conf. (%)

Name

Club

total

conf.

points

mult

total

1.

IK2HDF

404

222

511

171

87381

55.0%

Massimo Ge

 

2.

SP1AEN

367

221

490

167

81830

60.2%

Wladislaw Wdowczyk

 

3.

UR5MM

300

199

447

158

70626

66.3%

Yuri Rood

TRC

4.

YL2CV

298

192

439

152

66728

64.4%

Vladimir Gontarik

 

5.

PG7V

291

190

430

155

66650

65.3%

JanJaap Vosselman

Rhein Ruhr DX Association

6.

YO4AB

312

194

408

150

61200

62.2%

Marcel Iordanescu

Radioclubul Radu Bratu

7.

UX4FC

306

184

401

147

58947

60.1%

Victor Saginov

 

8.

IZ3DBA

283

177

402

137

55074

62.5%

Giacomo Bianchi

INSUBRIA RADIO CLUB

9.

YT1Q

280

166

373

137

51101

59.3%

Dusan Varicak

SRS

10.

OK5TFC

275

164

359

131

47029

59.6%

Karel Krenek

TFC

11.

DL3KWR

275

159

349

129

45021

57.8%

YL Rosel Zenker

 

12.

YO6CFB

240

156

327

132

43164

65.0%

Bako-Szabo Laszlo

HR1; SPORT CLUB MIERCUREA-CIUC

13.

OL8M

212

147

330

121

39930

69.3%

Pavel Pok

 

14.

EU6AA

189

139

308

124

38192

73.5%

Victor Kostyuk

 

15.

SP8BAB

215

143

320

113

36160

66.5%

Jozef Jewstafjew

 

16.

YL2TD

187

127

299

101

30199

67.9%

Eugene

 

17.

SM5CSS

159

124

284

105

29820

78.0%

Allan H Pettersson

SK5AA VASTERAS RADIOKLUBB

18.

DL2FCA

173

122

276

100

27600

70.5%

YL Rosel Dach

DARC

19.

OM7AG

176

120

239

100

23900

68.2%

Anton Gombar

 

20.

RK1NA

152

110

247

94

23218

72.4%

Konstantin Gvozdev

 

21.

HA7PL

177

117

253

90

22770

66.1%

Dallos László

 

22.

YO4SI

143

101

214

86

18404

70.6%

Mircea Rucareanu

RADIOCLUBUL RADU BRATU

23.

ON5WL

150

95

224

80

17920

63.3%

Leon Welters

 

24.

LY3QA

125

83

190

71

13490

66.4%

Jonas Duda

 

25.

UA1CEC

126

83

177

74

13098

65.9%

Anton Nikitin

ATCC

26.

YU1ZZ

125

84

183

70

12810

67.2%

Milan Milovanovic

West Serbia CC

27.

DJ3XD

125

85

162

75

12150

68.0%

August Unterwallney

 

28.

OK2BFN

126

77

162

66

10692

61.1%

Tomas Mikeska

 

29.

SM5DXR

117

70

167

64

10688

59.8%

Christer Lindberg

SK5AA

30.

US3IZ

116

73

157

65

10205

62.9%

SERGE S. BONDARENKO

ARGO

31.

SE5E

90

71

139

69

9591

78.9%

Ingemar Fogelberg

 

32.

SM5D

102

69

137

64

8768

67.6%

Jan Hallenberg

 

33.

YO9HG

100

68

148

55

8140

68.0%

Margarit Ionescu

PETROLUL PLOIESTI

34.

PA600MIR

102

62

137

56

7672

60.8%

Nico W.F. van der Bijl

 

35.

YL2IP

102

62

142

54

7668

60.8%

Modris Sults

LATVIAN CONTEST CLUB

36.

EA5FQ

97

56

140

50

7000

57.7%

Jose Francisco Vives Peiro

bscc

37.

OK1MAW

118

65

136

50

6800

55.1%

Vladimír Havlík

 

38.

SM6MIS

78

54

124

46

5704

69.2%

Sten Thorburn

SK6AW

39.

YO9CWY

67

53

112

45

5040

79.1%

Dan Motronea

CSR ISTRITA BUZAU

40.

ON4VMA

74

53

118

41

4838

71.6%

Martin Vansevenant

OSB BRUGES

41.

SM0BSB

81

50

114

38

4332

61.7%

Roine Karlsson

 

42.

EW6GF

220

46

102

40

4080

20.9%

Andy Koltunov